Çarşamba, Mart 16

ne menem bir Türk imajıymış arkadaş

Bilen bilir türlü türlü imajımız var yabancıların gözünde. Bazı konularda haklılar bazıların da ise tamamen saçmalıyorlar ama tüm bunları ülkeme ayak basmamış insanlardan duyunca haliyle haklı olduklarını bildiğim durumlarda bile hemen saçma bir savunmaya geçiyorum. Aynı diyoloğu Türkiye'de bir arkadaşımla yaşasam abi haketen o konuda rezaletiz diyecekken burda tutup yok yee hiç de bilenem öyle değil şeklinde ilkokul savunmama yenik düşüyorum. Birazdan sırf Türk olmamdan ötürü karşılaştığım abuk olaylara tanık olacaksınız.

Öncelikle Avrupa'da ki kanıyla Kuzey Amerika'da ki kanı biraz farklı. Her iki yerde de yaşamış bir birey olarak şunu söylebilirim ki Amerika'da kimse Türk nasıl olurmuş pek bilmiyor bizleri arap sanıyorlar ve de bol bol hindi ile alakalı salak salak şakalar yapıyorlar. Durum Avrupa'da tabi ki daha farklı. İspanyollar dünya yansa aman bize ne oh siesta oh fiesta şeklinde takılan insanlar o yüzden ben Türk'üm deyince ay ne güzel Hakan Şükür diyorlar daha da öteye gitmiyor. Ancak benim sınıfımda dünyanın her yerinden insan var. Sınıfımda benle beraber bir Türk arkadaşım daha var bana sorsan son derece Türk görünüşlü bir genç açık tenli ve de yahşuklu olmasından ötürü herkes buna "ay sen hiç türklere benzemiyorsun" diyor. Ben kara bir kızceğiz olduğumdan heralde öyle bir şey duymadım henüz ama ben ekstra esmer bir insanım yani her zaman sınıfımda en kara ben oldum, karadenizli olmamızdan ötürü sülalem sağlı soğlu sarışın renkli gözlü insanlarla dolu yani aile eşrafı arasında da ben ve kız kardeşim kara kızlardık :) Bu arada esmer olmaktan son derece mutluyum bu ayrı bir konu neyse bir kaç kez bundan bahsettim bana gelen tepki Türkiye'de sarışın insanlar mı var ?? oldu. 

Bazen hayır arapça bilmiyorum tshirt ü yaptırıp giymek istiyorum. Şu diyologdan ölesiye sıkıldım.
-Nerelisin?
-Türkiye
-Hangi dil konuşuyorsunuz arapça di mi ?
-Yo hayır türkçe
-Arapçaya benziyor mu ?
-Türkçe kendine özgü bir dil hiç bir şeye benzemiyor tamam mı?
 Latin alfabesi kullandığımıza da acayip şaşıranlar oluyor, arapça konuştuğumuzu düşünüyorlar sonuçta çok bir şey beklemiyorum. Diğer saçmalıkları maddeliceğim ki okuması göz yormasın.

- Neden başın bağlı değil ülkene dönünce kapatıyor musun ?
- Aa Zara Türkiye'de de mi var ?
- Türkiye de gece dışarı çıkamıyorsun değil mi?
- Buraya ailenle mi geldin ? (nasıl olur da beni tek göndermişler )
- Ne? Müslüman mısın ?
- Türkiye'de kar yağması imkansız bir kere. (bunu da Ankara da yarım metre kar varmış deyince işittim)
- Türkiye'de sahil mi var? ( e yok yani 3 tarafımız tellerle çevrili )
- Okul bitince burda mı kalcaksın ? ( hmm ? işsizlik oranı bizden %10 daha fazla ) 
- Her evde o dönen etten var mı ? ( dönerden bahsediyorlar haha üç öğün kebap yediğimizi kebaplarımız evde yapıp, dönerimizi evde kestiğimiz sanıyorlar ahah ay annemi döner bıçağıyla bize servis yaparken hayal dehi edemiyorum)
- dünyaca en ünlü türk kim ? ( Atatürk diyorum, o kim ki ? sorusu şırak diye yapışıyor yüzüme.. kim lan en ünlü türk hageden? Tarkan demeye utanıyorum açıkcası. Ama aldığım feedback ler doğrultusunda Hakan Şükür olduğunu anladım)

uzar da gider yani..Bu sorulara yol açan nedenleri anlayabiliyorum yadırgamıyorum da.. ben de her ülke hakkında her şeyi bilmiyorum açıkcası. Mozambik de portekizce konuşulduğunu bilmiyordum mesala.. Öküz gibi çocuğa " oha portekizce nerden biliyon beee" diye soru sordum.. Bazı sorular bizim imajımızdan değil sadece o insanın aptallığından kaynaklanıyor onun da farkındayım. Burda süper marketting yapıyorum. Aman gelin güzel İstanbulumuzu görün bele iki kültür iki kıta birleşiyor gelin bodrum bodrum ürgüp göreme pambıkkale diye diye baya pazarlıyorum bakalım. bakalım bu sene bir turist patlaması yaşıcaz gibi :P. Ayrıca Mesut Ozil Türk, Real Madrid de Türk var deyince almanlar da dahil hayır o Alman diyor. Küfredesim geliyor yemin ederim ne zamandan beri almanlar bünyesindeki Türklere Alman demeye başladı allasen..

Böyle işte canlar.. Bu yüzden İspanyolları pek seviyorum. Ben türküm dediğimde ay gerçekten mi süpper demeyen birine rastlamadım. Pek seviniyorlar nedense :) yirim.

2 yorum:

  1. Seni ne kadar iyi anladigimi tahmin bile edemezsin. Dusun ki ben bu sorularin 3 yildir muhattabiyim. Kiril alfabesi gorup "bu Turkce mi" diye soran bile gordum. Ama Ispanya'da Turk kizinin "egzotik" kategorisine girmesi sebebiyle cok mutluyum, yillarca Turk kizini asagilayan Turk erkekleriyle yasadiktan sonra...

    Bu arada bu haftasonu (Cuma Cumartesi) Valencia'da olmayani dovuyorlar. (sebebi icin bakiniz: Las Fallas de Valencia)

    YanıtlaSil
  2. OYHHH!! Ağlamak istiyorum inan gelemiyorum las fallas a :) sınavım var pazartesi bir de bir arkadasım geliyor madride ve tüm ev arkadaslarim gidiyor o kadar üzüldüm ki anlatamam :(

    YanıtlaSil